Plastik
dobrodziejstwo czy zagrożenie?
Co zrobić, żeby samochody mniej spalały? Jak zatrzymać ciepło w naszych domach? Jak wykorzystać naturalne źródła energii powietrznej i słonecznej? Wszystkie odpowiedzi na te pytania łączy jeden mianownik. Komponenty z tworzyw sztucznych w samochodach sprawiają, że pojazdy są lżejsze, przez co spalają mniej paliwa. Plastikowa izolacja w budynkach może zlikwidować do 70% utraty ciepła. Panele słoneczne do wykorzystywania energii słonecznej są zbudowane z plastiku.
Wygoda i dostępność sprawiają, że ludzie bez zastanowienia sięgają po kolejną jednorazówkę podczas zakupów, kolejny napój w plastikowej butelce lub drink z kolorową słomką. Badania wskazują, że jednorazówka jest używana średnio 12 minut. Co później…? Jeśli trafi do oceanu, może zostać pomylona z amebą, która jest pokarmem dla żółwi morskich. Jeśli trafi do lasu, rozkłada się przez 450 lat. Wielu z nas pije napoje z plastikowych butelek.
Część z tych butelek trafia do oceanów trując morskie zwierzęta. Czarne dymy nad kominami gospodarstw domowych alarmują, że odpady z tworzyw sztucznych nadal są spalane w domowych kotłowniach.
Ofiarą sukcesu plastiku jest nasza Ziemia. Ofiarą tego sukcesu może stać się również jego twórca – człowiek. Około 80% odpadów z tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu lecz do oceanów, lasów oraz na wysypiska.

